Czym jest sensoplastyka? Jak działa plastyka sensoryczna?

Czym jest sensoplastyka? Jak działa plastyka sensoryczna?

W dzisiejszym zgiełku codziennego życia coraz częściej szuka się sposobów na oderwanie od rutyny i odkrycie nowych sposobów na eksplorację zmysłów. Jednym z takich fascynujących podejść jest sensoplastyka. Czas poznać jej tajniki! Na czym polega sensoplastyka? Co ma na celu i jakie niesie za sobą korzyści? W końcu, jakie są efekty sensoplastyki? Zapraszamy do lektury!

Co to jest sensoplastyka?

Sensoplastyka (plastyka sensoryczna) to forma artystycznej ekspresji, która angażuje zmysły, aby pobudzać emocje, odczucia i wyobraźnię. Kluczowym założeniem tych zajęć jest pełna swoboda i dowolność. W trakcie sensoplastyki używa się wyłącznie produktów spożywczych. Może być to np. ryż, mąka, makaron, kasza, groch, czekolada, posypki cukiernicze, olej oraz galaretka. Wszystko po to, by zachęcić zmysły do interakcji z otaczającym światem.

Znając definicję sensoplastyki, warto dowiedzieć się, jak działa. Plastyka sensoryczna jest techniką, która koncentruje się na stymulacji zmysłów (nie tylko dzieci, gdyż także dorosłych) poprzez dotyk, wzrok, słuch, smak i zapach. Wykorzystuje ona różnorodne narzędzia i materiały, aby tworzyć atrakcyjne i interesujące doświadczenia sensoryczne. Interakcja z tymi materiałami sprawia, że zmysły stają się czujniejsze, a uczestnik zyskuje głębszą świadomość ciała i otoczenia.

Najważniejsze cele sensoplastyki

Cele sensoplastyki są niezwykle wszechstronne i mają szeroki zakres wpływu na rozwój dzieci. Warto poznać niektóre z nich!
Usprawnianie ruchowe: Sensoplastyka pomaga w rozwijaniu zdolności ruchowych poprzez manipulację różnymi materiałami i interakcję z nimi. Dziecko może ćwiczyć swoje umiejętności motoryczne m.in. chwytanie, formowanie, wyciskanie oraz mieszanie.

Budowanie świadomości ciała i przestrzeni: Sensoplastyka pozwala dzieciom stać się bardziej świadomymi swojego ciała i otaczającej ich przestrzeni. Główny wpływ ma na to eksploracja różnych tekstur, kształtów i form, która rozwija umiejętność rozpoznawania i rozumienia swojego ciała oraz orientacji przestrzennej.
Stymulacja rozwoju zmysłów: Sensoplastyka angażuje wszystkie zmysły dziecka, wspomagając ich rozwój. Dziecko może doświadczać różnych zapachów, smaków, dźwięków, tekstur i kolorów, co sprzyja optymalnemu rozwojowi sensorycznemu.

Ułatwianie rozwoju mowy: Interakcja z różnymi materiałami to także okazja dla dzieci, by rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne. Sensoplastyka może pobudzać rozwój mowy poprzez eksplorację dźwięków, opisywanie doświadczeń sensorycznych i wyrażanie swoich obserwacji.

Co daje sensoplastyka?

Oczywiście sensoplastyka jako metoda stymulacji rozwoju dziecka ma również wpływ na inne aspekty. Oto kilka z nich!

  • budowanie kontaktu emocjonalnego i poczucia bezpieczeństwa (możliwość nawiązania bliskiego kontaktu z dzieckiem, tworzenia więzi emocjonalnych i budowania poczucia bezpieczeństwa);
  • uwalnianie ekspresji twórczej (szansa na swobodne wyrażanie swojej twórczości i emocji poprzez różne formy artystyczne);
  • rozwijanie satysfakcji z twórczego działania (nauka czerpania radości i satysfakcji z własnego twórczego zaangażowania i eksperymentowania);
  • stymulowanie kreatywności (pobudzanie wyobraźni i kreatywności dzieci poprzez zachęcanie do tworzenia i eksplorowania nowych pomysłów);
  • kształtowanie elastycznego podejścia do świata (nauka akceptacji różnorodności i zmienności poprzez różnorodne doświadczenia);
  • nauka współdziałania w dążeniu do wspólnego celu (rozwijanie umiejętności pracy zespołowej i komunikacji poprzez naukę współpracy i wspólne działania);
  • pobudzanie innowacyjnych pomysłów i działań (inspiracja do tworzenia nowatorskich pomysłów i eksperymentowania z różnymi materiałami i technikami);
  • wzmacnianie wiary we własne możliwości i umiejętności (szansa na odkrywanie i rozwijanie swoich umiejętności, co wpływa na budowanie pewności siebie).

Dla kogo jest sensoplastyka?

Wiele osób zastanawia się, od jakiego wieku sensoplastyka będzie najlepszym wyborem. Warto podkreślić, że jest to metoda odpowiednia już nawet dla niemowląt. Tak naprawdę wręcz dla osób w każdym wieku! Chociaż w przypadku tak małych dzieci trudno mówić o wyraźnym twórczym działaniu, zabawy sensoryczne umożliwiają stymulację wszystkich zmysłów i rozwój fizyczny. Podczas zajęć niemowlę ma możliwość reagowania na wiele bodźców w naturalny dla siebie sposób. Dodatkowo kontakt z różnymi zapachami, smakami, dźwiękami i dotykiem poprzez różnorodne przedmioty daje szansę wykrycia ewentualnych zaburzeń integracji sensorycznej u dziecka.

Sensoplastyka - czy warto?

Skoro wiadomo, co to jest sensoplastyka to czas odpowiedzieć na pytanie: “czy warto?” Oczywiście, że tak! Sensoplastyka stanowi fenomen, ponieważ poprzez prostą formę zabawy jednocześnie stymuluje wszystkie zmysły dziecka. Ugniatanie, przesypywanie i kształtowanie różnorodnych produktów o różnych fakturach i właściwościach aktywuje zmysły dotyku, węchu, wzroku, smaku i słuchu. To jest szczególnie istotne w pierwszych latach życia dziecka, ponieważ ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu. Dodatkowo brak ograniczeń i pełna swoboda działania w sensoplastyce doskonale wpływają na kreatywność i twórcze myślenie maluchów. Zajęcia sensoplastyczne z elementami rytmiki z kolei rewelacyjnie sprzyjają wyrażaniu emocji i uczuć. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które jeszcze nie potrafią się komunikować. W ten sposób można im pomóc otworzyć się na świat.

Sensoplastyka dla małych i dużych

Na koniec warto dodać, że metoda ta to bogactwo korzyści również dla dorosłych. Podczas tych zajęć dzieci mają nie tylko możliwość malowania rękami, tworzenia plastycznych mas, lepienia i przeprowadzania eksperymentów, nie martwiąc się o zabrudzenia, ale przede wszystkim nawiązywania relacji i współpracy zarówno z innymi dziećmi, jak i właśnie z rodzicami, co jest niesamowitym atutem. Budowanie więzi na warsztatach sensoplastycznych lub podczas kierunkowych zabaw w domu może przychodzić o wiele łatwiej niż w jakiejkolwiek, innej sytuacji. Warto przekonać się na własnej skórze. Wszystko to sprawia, że pozytywne opinie o sensoplastyce to dziś codzienność, a sama metoda znacznie zyskuje na popularności.


Logo Simedica

Simedica

Sklep z zabawkami i sprzętem do terapii integracji sensorycznej

Simedica ma na celu wspieranie rozwoju dzieci poprzez dostarczanie wysokiej jakości produktów edukacyjnych i terapeutycznych. Sklep oferuje szeroki wybór narzędzi dla terapeutów, zabawek edukacyjnych i sprzętu do Integracji Sensorycznej, kierując swoją ofertę do gabinetów, szkół, przedszkoli oraz klientów indywidualnych. Firma gwarantuje starannie wyselekcjonowane produkty i fachową pomoc w ich doborze. Zespół specjalistów z Simedica jest zawsze gotowy służyć doradztwem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium